Aktuality

23. 09. 2021, 1.ČESKÝ DIAKONGRES PRO PACIENTY A LÉKAŘE - 2.10.2021

Základní informace Organizátoři: Pediatrická klinika 2. LF UK a FN Motol ve spolupráci se Sekcí dětské diabetologie ČDS ČLS JEP, Česká Zemědělská Univerzita a Dia-spolky ČR a SR

Termín: sobota 2. 10. 2021

Místo: Velká přednášková aula ČZU v Praze (mapa)

Registrační poplatek: 500 Kč

Příloha   Příloha   

09. 09. 2021, Víkendový edukační pobyt s Inzulínkem

se uskuteční od pátku 17. do neděle 19. září 2021 v RS Rališka. Více informací naleznete v letáku. Volná místa nejsou.

Příloha   

07. 09. 2021, Vítání podzimu

zdravotně edukační víkendový pobyt se uskuteční ve dnech 24.-29.9.2021.

Více informací v příloze.

V případě zájmu kontaktujte Centrum pro dítě s diabetem Ostrava.

Příloha   

07. 09. 2021, Sloup 2021

sportovně edukační víkend se uskuteční v termínu 24.-28.9.2021.

Informace o akci naleznete v příloze, v případě zájmu kontaktujte Cukříky, klub rodičů a přátel diabetických dětí Ústí nad Orlicí

Příloha   

06. 09. 2021, Předání Výroční ceny za r.2020 MUDr.Jitřence Venháčové

Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR uděluje každoročně Výroční cenu za mimořádné zásluhy pro diabetické děti.

Ve středu 25.8.2021 proběhla ve FN Olomouc malá slavnost. Předsedkyně Sdružení Zdeňka Staňková předala Výroční cenu za rok 2020 MUDr.Jitřence Venháčové. Zpoždění předání způsobila různá nařízení v souvislosti s koronavirem.

Paní doktorka pracuje v dětské diabetologii od roku 1971 dosud. V letech 1986 –2018 pracovala na Dětské klinice FNOL jako vedoucí lékařka ordinace, později Diabetologického centra pro děti. I po svém odchodu do penze působí na DK FNOL externě. Od samého založení velmi úzce spolupracovala jak s olomouckou odbočkou Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR, tak i se spolkem Inzulínek, který na činnost olomoucké odbočky SRPDD v ČR navázal. Stála u zrodu dětských dia táborů, toho prvního se účastnila již v roce 1990. Nezapomenutelný byl tábor ve Vernířovicích na Šumpersku v památném roce 1997, kdy Českou republiku zasáhly povodně. Samotné tábořiště s bezmála 40 diabetickými dětmi zůstalo, na rozdíl od okolních domů, naštěstí přímo nezasaženo, velká voda však odřízla jedinou přístupovou cestu do obce. Zásobování tábora do doby, než si rodiče své děti postupně odvezli, musel zajišťovat vrtulník. Spoustu času a energie vložila MUDr. Jitřenka Venháčová do edukací svých pacientů a jejich rodičů, ať již v rámci Dětské kliniky FNOL, na letních a zimních dia táborech, víkendových pobytech či jednodenních edukačních seminářích.

Paní doktorka během setkání poděkovala za podporu prof.MUDr.Dagmar Pospíšilové Ph.D., přednostce kliniky, a také paní Aleně Kadlčákové a Aleně Jouklové za práci pro spolek Inzulínek.

Za Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR i za všechny rodiče bychom si přáli víc takových skvělých lékařů.

Zdenka Staňková

Příloha   Příloha   

26. 08. 2021, Výtvarná soutěž MĚNÍME DIABETES PROSTŘEDNICTVÍM UMĚNÍ

Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR ve spolupráci se společností Novo Nordisk vyhlašuje výtvarnou soutěž, která letos se téma váže ke 100-letému výročí inzulínu.

Inzulín je zázrak, malujte a napište, co pro Vás znamená. Těšíme se na všechny obrázky.

,,MŮJ PŘÍTEL INZULIN – slavíme 100 let od jeho objevu''

Všechny potřebné informace naleznete v přílohách.

Příloha   Příloha   Příloha   

22. 07. 2021, Letní tábor ViaDia

Ve dnech 7. – 14. 8. 2021 se uskuteční

6. letní diatábor rodičů s dětmi na Kratizně. Letošní téma ,,Výcvikové středisko NASA''

Tábor je plně obsazen.

Příloha   

14. 07. 2021, PATRON DĚTÍ pomáhá i dětem s diabetem a celiakií

Patron dětí je charitativní projekt Nadace Sírius, který je zaměřen na přímou a opakovanou pomoc sociálně a zdravotně znevýhodněným nezletilým dětem z celé České republiky formou veřejných adresných sbírek.

Rodinám nikdy neposíláme peníze, ale nakupujeme za ně věcné potřeby (např. zdravotnické pomůcky včetně dioptrických brýlí, potřeby do školy, balík s jídlem, dětskou postel či psací stůl, …) nebo za ně zaplatíme konkrétní službu pro dítě (rehabilitaci a terapie, ozdravné pobyty, obědy do školy, poplatek za tábor, školné, školkovné, kroužek, ale i třeba zubařský zákrok, osobní asistenci a další). Každý z našich dětských příběhů má svého Patrona, tj. osobu, která potvrzuje příběh dítěte a potřebu pomoci. Oddělení risku pečlivě prověřuje každého žadatele, Patrona i dodavatele pomoci, a proto u nás má šanci každé dítě, které pomoc opravdu potřebuje. Chcete to zkusit a požádat o pomoc pro vaše dítě? Domluvte se s člověkem, který vám bude dělat Patrona (např. pracovník z neziskové organizace, zdravotník, učitel, rodinný známý, nikoli však příbuzný).

Potřebujete více informací? Podívejte se na www.patrondeti­.cz, volejte infolinku 601 188 166 nebo pište na info (zavinac) pa­trondeti.cz.

MgA. Kateřina Havelková

Manažerka sítě klíčových Patronů

Příloha   Příloha   

14. 07. 2021, MY DIABETIC - edukační hra pro diabetiky

V loňském roce testovali studenti pod vedením Daniela Nováka edukační hru v rámci dia tábora Štědronín.

Nyní je k dispozici:

Zatím pro mobilní telefony Android:

https://play.go­ogle.com/…apps/de­tails?…

Na Apple snad vyjde první verze cca do měsíce.

01. 07. 2021, Letní tábor Diaklubu Nová Paka

17.-24.7.2021 pořádá Diaklub Nová Paka diatábor – informace v plakátku. Nejsou volná místa – tábor je plně obsazený.

Příloha   

Víte že...

Cukrovka se odborně nazývá diabetes mellitus.

 
FN Motol
FN Královské Vinohrady